Indeks nazw roślin
Poniższa lista obejmuje rodzaje i gatunki, których zdjęcia znaleźć można na Chwastowisku w galeriach tematycznych wyszczególnionych na stronie głównej. Dokładam wszelkich starań, by identyfikacja była stuprocentowo pewna. Jednak mimo to nieprawidłowe oznaczenia mogły się zdarzyć. Jeśli zauważysz błąd, daj o tym znać w komentarzach.
Indeks nazw mchów, grzybów, śluzowców i porostów »
Indeks nazw pajęczaków i pozostałych zwierząt »
Bio, Twoje kwiatowe zdobycze to:
52 – kozibród, prawdopodobnie łąkowy
54 – żmijowiec pospolity
59 – wierzbówka kiprzyca
58 – szczeć (na zdjęciu są jej suszki)
51 – wiesiołek (jest wiele gatunków wiesiołka podobnych do siebie, więc napisz tylko że wiesiołek)
55 – tak, to gwiazdnica, ale podobnie jak w przypadku wiesiołka, pozostałabym przy określeniu „gwiazdnica”
53 – oczywiście masz rację, to jasieniec piaskowy
I to wszystko, jeśli chodzi o typowo dzikie rośliny. :)
Dla kogo łatwe, dla tego łatwe, ja kompletnie się nie znam i pstrykam tylko jak coś fajnego zobaczę, co przyciąga uwagę, ale teraz będę mniej wybredny. A czy widziałaś może kiedyś w swoich okolicach taką roślinę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego
Bardzo wredna jest to roślina i parząca. W jednej miejscowości koło szkoły tego rośnie cała chmara i nikt z tym nic nie robi. Ruskie to sprowadzili, że niby na paszę dla zwierząt się nadaje a ta roślina bardzo inwazyjna jest i ciężko ją wytępić. Do tej pory nie robiłem jej zdjęcia, bo to brzydactwo straszne i ponure, ale teraz to myślę, że będę musiał ją dorwać.
Dzięki wielkie, poprawię, co sknociłem i oczywiście zamieszczę informacje, że mi pomogłaś z linkiem do Twojej strony.
P.S.
Twoje zdjęcia makro są tak ostre, że od samego patrzenia można się skaleczyć. A tak na poważnie, to świetne zdjęcia robisz. A znasz się może jeszcze na płazach i gadach. Ja tam parę ich dorwałem, ale weź i rozpoznaj je, musiałbym znać ich jakieś cechy szczególne dla danego rodzaju, coby je oznaczyć. Z grzybami też problem mam, te co znam to mogę oznaczyć, ale reszty to raczej nie dam rady. Ciężka sprawa z tymi roślinami.
Lubię zagadki, więc całkiem przyjemnie mi się Twoje kwiatki rozpoznawało. Gdybyś miał coś więcej (wiosna idzie przecież) – nie ma problemu. Jeszcze siedem lat temu też kompletnie się nie znałam, ani na chwastach, ani na robaczkach. Tylko mniszka i biedronkę potrafiłam nazwać. ;)
Nie, barszczu Sosnowskiego nigdy nie spotkałam. Jesteś pewien, że tamta roślina to on? Barszcz należy do rodziny selerowatych, w tej rodzinie jest wiele gatunków i one wszystkie mają te charakterystyczne kwiatki ułożone w baldaszki.
Fajnie, że Ci się moje fotki podobają. :) Niestety, na większych zwierzakach zupełnie się nie znam. Nie znam się też na grzybach, te moje były w większości oznaczane przez różnych specjalistów, na czele z Basią z Grzybowiska:
http://grzybowisko.wordpress.com/
Ale ona niestety porzuciła swój blog i już się tam praktycznie nie pojawia.
PS. Grzyby to nie rośliny. Grzyby to grzyby. :)
A no z tymi grzybami to rzeczywiście dałem plamy, ale już poprawiłem (dzięki, że zwróciłaś mi uwagę), a co do barszczu to wydaje mi się, że to jest ta sama roślina co na zdjęciu na wikipedii, Z resztą jest ona bardzo duża i dobrze znana w tych stronach, wszyscy zgodnie twierdzą, że to to. Jak zrobię zdjęcie (ale to na wiosnę dopiero) to zgłoszę się do Ciebie i pokażę Ci ją to sama ocenisz. Na swojej liście mam też bluszcze (które wiem gdzie w lesie rosną i to dwa typy -znów chyba, bo jeden jest taki cienki, a drugi to gruby rośnie na 4-5 cm średnicy -może to ten sam typ tylko ja się nie znam), jakieś białe kwiaty leśne, o których lokalizacji pamiętam, tatarak muszę jeszcze sfotografować, mam jeszcze pałkę chyba szerokolistną i jakąś roślinę wodną a i rzęsę wodną (o ile dobrze pamiętam nazwę). W lesie tam gdzie cmentarze są poniemieckie często też spotykam takie niskopienne niebieskie kwiaty, których nie znam. To wszystko w planach plus oczywiście jeszcze te kwiaty, których nie znam a mogę spotkać na swojej drodze, a jest tego pewnie trochę.
W mojej książce znalazłem te rośliny, i se w brodę plułem, żem się na nich nie poznał. Ale jeden to narysowali z fioletowymi kwiatami (żmijowiec zwyczajny), a u mnie na zdjęciu niebieskie kwiaty ma. Co do reszty, to też jest w książce, ale żem się nie poznał.
Mam fajną książkę, w której piszą o zastosowaniu np. wierzbówki kiprzyca w lecznictwie. Jak chcesz (a może masz już tą książkę) to podaję tytuł: J. Volak (tylko a z akcentem pisane powinno być) i J. Stodoła „Rośliny lecznicze” Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne wydanie z 1987 roku.
A i już dodałem do rozpoznanych przez Ciebie kwiatów informację, że mi je zidentyfikowałaś. No i oczywiście na pewno się odezwę jeszcze nie raz po Twoją pomoc w identyfikacji rośliniaków, za którą bardzo Ci dziękuję.
Prawidłowość oznaczenia barszczu najlepiej sprawdzić doświadczalnie, to znaczy dotykając go. ;) Chyba już wspominałam, że nigdy nie spotkałam tego gatunku, więc ze zdjęć go na 100% nie poznam. Baldaszkowate ogólnie są bardzo trudne i raczej się nie znam na nich.
Kolor kwiatów żmijowca to trudna sprawa do precyzyjnego określenia. One są w zasadzie fioletowe, ale jest to fiolet z dość silną składową niebieską. I z tego względu na zdjęciach często wychodzą jako niebieskie, szczególnie gdy brak światła. Z kolei w ostrym słońcu lubią się tu i ówdzie zaróżowić. Matryca aparatu nie jest tak dokładna jak ludzkie oko i w zależności od oświetlenia przekłamuje barwy.
Widzę, że masz już sprecyzowane plany na ten rok, będę czekać na Twoje nowe zdobycze. :)
Witaj, już wiosna się zaczyna a ja po drodze zrobiłem zdjęcie trzem roślinom, jedna to śnieżyca wiosenna nr 82 (przynajmniej mam taką nadzieję), druga roślina z numerem 83 nie umiem zidentyfikować oraz z numerem 84. Jest ona gdzieś tutaj: http://bialogardiokolice.jcom.pl/index.php?page=Atlas&id=1&tag=kwiaty#spis
Aha, u mnie też wiosna. :) Śnieżyca wiosenna jak dla mnie pasuje, 83 to jasnota purpurowa, a 84… hmm, nie mam najmniejszego pojęcia. Wygląda bardzo interesująco. :)
Dzięki wielkie, już wprowadziłem informację o jasnocie purpurowej. A co do tej drugiej rośliny to ją tylko w jednym miejscu widziałem, i nigdzie indziej w lesie nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się ją spotkać. Zdjęcie robiłem pod koniec lutego, więc na wiosnę może ta roślina będzie się zmieniała, muszę sprawdzić. Kłącza ma długie na 60cm, rurkowate. Jest intensywnie zielona nawet zimą, rośnie w lesie i nie mam zielonego pojęcia co to za roślina.
Ona coś mi przypomina, z czymś mi się kojarzy… ale to jest tak podświadome i bardzo odległe skojarzenie, że nie potrafię go sprecyzować. Przynajmniej na razie. Może kiedyś klapka się otworzy i wtedy Ci powiem co to. :)
Witaj, znów muszę poprosić Cię o Twoją nieocenioną pomoc, ostatnio na małej wycieczce byłem i dwa nowe okazy zdobyłem znajdujące się pod numerami: 87 i 86, tam gdzie poprzednio na mojej stronie. Tego żółtego skubańca próbowałem znaleźć w Twoich zasobach, ale tyle tego u Ciebie jest, że nie sposób w rozsądnym czasie go znaleźć, a w kategorii żółte kwiaty chyba go nie ma (ale mogę się mylić, w końcu nie jestem specjalistą). Z góry dziękuję za pomoc. A co do tej nie zidentyfikowanej rośliny to też będę o niej myślał, ale wątpię aby mi się udało ją samodzielnie zidentyfikować, zbyt uboga moja wiedza jest a i materiałów w postaci książek konkretnych też za wiele nie mam.
Tym razem było łatwo. :) Pod nr 86 kryje się podbiał (mam go, a jakże; nie ma innego żóltego o tak wąziutkich i gęstych płatkach), a pod nr 87 jest lepiężnik (jego nigdy jeszcze nie spotkałam).
Niezidentyfikowaną odwiedź parę razy w różnych momentach roku i sfotografuj, może to co pomoże. :)
Witaj ponownie, ostatnio pojechałem na dłuższą wycieczkę i trochę „okazów” złapałem przy okazji. Starałem się je usilnie zidentyfikować, jednak wiesz jak to ze mną jest, że nigdy nie mogę być 100% pewny a i nie wszystko udało mi się utrafić. Są to numery od 89 – 94. A co do tego gagatka, co to go nie udało się zidentyfikować to już wkrótce postaram się go odwiedzić i zobaczyć co u niego słychować.
Miałam problemy wczesniej z wejściem do niektórych stron w Twojej galerii.
90 – jakaś niezapominajka (tak samo jak 89)
94 – miesiącznica (są dwie, trwała i roczna, nie wiem, która to z nich)
95 – wilczomlecz sosnka (na lancetowatego mi nie wygląda).
Dziękuję Ci za Twoją nieocenioną pomoc, jak widzisz nie najlepiej sobie radzę niestety z identyfikacją roślin i dlatego bardzo mi pomagasz. Od czasu jak dodałem tamte rośliniaki już kawałek czasu minęło (a nie chciałem Ci się narzucać) i ostatnio też ich trochę dodałem są to rośliny od nr. 97 wzwyż. Dodałem też kilka owadów, jeden z nich to chyba kuliboda (nr. 108), którego rozpoznałem na podstawie zdjęć w Twojej galerii. Jest tam jeszcze parę owadów, których nie jestem pewny lub nie zidentyfikowałem ich, a są to owady o numerach: 105 do 111.
Próbowałem napisać do Skorpiona z tymi owadami, ale chyba znowu moja wiadomość do spamu powędrowała, a nie chciałem się też jakoś narzucać.
Obejrzałem też ostatnio tą roślinę, co to nie wiemy jej nazwy i ku memu zaskoczeniu wcale się ona nie zmieniła, może jeszcze za wcześnie na to.
Przepraszam za przydługawy komentarz, ale dla mnie jesteś niezastąpionym źródłem wiedzy.
P.S.
Próbując „zidentyfikować” moje „zebrane” okazy przejrzałem całą Twoją galerię, co było ogromnym przedsięwzięciem. Nie liczyłem ale tych kwiatków to Ty chyba z kilkaset napstrykałaś.
Wiesz co? Napiszę do Ciebie maila, a Ty mi przyślesz zdjęcia z roślinami i owadami do oznaczenia. Dobrze? Powiem szczerze, że przedzieranie się na Twojej stronie przez te numerki (ustawione zupełnie losowo) przekracza moje możliwości czasowe. :/
Przepraszam, że tak długo nie odpisywałem, rzeczywiście nie pomyślałem o tym, że tych moich rośliniaków jest już trochę i że zbyt dużo czasu musiałabyś poświęcić aby je przeszukać.
Napisałem teraz skrypt w php, dzięki któremu mogę się odwołać do tych roślin i owadów, których identyfikacji nie jestem pewny lub których nie potrafiłem zidentyfikować. Poniżej podaję linka:
BialogardIOkolice.jcom.pl?page=Atlas&idp=102;103;91;97;99;113;96;101;93;100;108;105;109;110;111;106;107
Jeżeli chcesz, napisz do mnie na e-maila, bo nie chcę też Ci zaśmiecać Twojej strony moimi prośbami o identyfikację.
Jeszcze raz przepraszam i dziękuję za pomoc.
Jesli będziesz podawał link za pomocą tego skryptu, to mail niepotrzebny. :) Widzę, że wiele już masz oznaczonych. Dołożę swoje:
105 – to jest bzyg, wygląda jak bzyg prążkowany, ale z tego ujęcia nie przysięgnę
109 – muchówka z rodziny wujkowatych (Empididae lub Hybotidae)
110 – nie wiem
111 – jak 109
106 – tak, to na pewno trzmiel (Bombus sp.)
100 – to może być jeden z kilkunastu kapuściaków o prawie takich samych kwiatkach, niekoniecznie stulisz Loesela. Tego typu rośliny są bardzo trudno oznaczalne. Kształt pączków mało mi do Loesela pasuje.
Proszę o kontakt.
Stanisław Knutelski
Zaraz napiszę.