kruszczak jedwabisty
Polydrusus formosus
Kiedyś spotykałam je rzadko, potem znacznie częściej, a teraz znów sytuacja wróciła do punktu wyjścia. W 2022 trafiły mi się tylko te dwa kruszczaki i to dość późno, bo dopiero w końcu czerwca. Siedziały na liściach bergenii i zupełnie nie chciały pozować, więc zdjęcia wyszły dość średnio. Szkoda, bo to ładne chrząszczyki i bardzo je lubię.
– – –
Ryjkowce oznaczył Robert Lasecki.
- nazwa polska: kruszczak jedwabisty
- nazwa łacińska: Polydrusus formosus
- rodzina: ryjkowcowate – Curculionidae
- data zrobienia zdjęć: 29.06.2022
- miejsce: Plac Krasińskich
wygląda trochę jak spryskany tynkiem, czy farbą. ale całkiem ładny okaz. mam wrażenie, że widziałem kiedyś takiego, ale może był tylko podobny do tego z fotki. szczególnie, gdy piszesz, że za często się nie objawia.
Takich zielonych (z dwóch rodzajów: obryzg i naliściak) jest około 20 gatunków. Niektóre rzadkie, inne pospolite. Z pewnością mogłeś któregoś z nich spotkać.
stawiam na naliściaka – nazwa mi się podoba. wolę spotykać rzeczy i istoty, które ładnie się nazywają. obryzg nie brzmi za dobrze.
To Cię chyba rozczaruję, bo ten tutaj jest obryzgiem (rodzaj Polydrusus, naliściak to Phyllobius). A w każdym razie był nim, zanim dostał taką ładną polską nazwę.
jasne – to tłumaczy skojarzenie z obryzganiem farbą czy tynkiem – podświadomość wykryła najwyraźniej związek wyglądu z nazwą.
Faktycznie. Twoje skojarzenia są naprawdę zadziwiające.
„obryzg” to obrzydliwa nazwa
Ano, zgadzam się. Na szczęście to nie ja ją wymyśliłam. ;)