27
Maj
18

chrząszcze

biedronka dwukropka

Adalia bipunctata

Adalia bipunctata

Sporo dwukropek widziałam na przełomie kwietnia i maja. Ta przyleciała na jeden z parkowych jaśminowców, na których zawsze można najeść się mszycami do syta.

 • nazwa polska: biedronka dwukropka
 • nazwa łacińska: Adalia bipunctata
 • rodzina: biedronkowate – Coccinellidae
 • data zrobienia zdjęcia: 3.05.2018
 • miejsce: Ogród Krasińskich

galeria – chrząszcze »
galeria – mieszkańcy »


13 Responses to “chrząszcze”


 1. 31 Maj 2018 o 11:04

  Na pocz. maja też spotkałam dwukropkę na przyblokowym jaśminowcu. Akurat szłam wyrzucić śmieci. Gdy po chwili wróciłam, to już jej nie było na liściu. Przeszukałam okoliczne gałęzie, ale jej nie znalazłam. Chyba odleciała. Strasznie żałuję, że jej nie uwieczniłam :(

  • 31 Maj 2018 o 17:08

   Pewnie gdzieś indziej było więcej mszyc. Jeszcze z pewnością nie raz uda Ci się na nią natknąć. :)

   • 15 lipca 2018 o 10:53

    Na przyblokowym jaśminowcu zawsze było pełno mszyc. Tylko w tym roku zdecydowanie mniej. Niestety pierwszymi kwiatkami cieszyłam się 2-3 dni. Kosiarze przyjechali i przycięli gałęzie tak samo szybko jak rok temu.

    • 15 lipca 2018 o 20:48

     Niemożliwe, przycinają kwitnący jaśminowiec? To jakieś barbarzyństwo. :/

     • 8 września 2018 o 10:31

      To jest bezmyślna ekipa ogrodnicza! Latem trawę cięli, gdy padał deszcz (upaprali trawą mój rower przypięty do latarni) albo w trakcie największej suszy i przez długi czas oczy „cieszyło” ściernisko. Przedwczoraj znowu przycinali krzewy. Chyba się nudzą albo jesienią nie chcą zamiatać liści :>

      • 8 września 2018 o 15:38

       U nas jest to samo. To nie ogrodnicy, tylko wyrobnicy. Mają wyrobić normę cięć/koszeń w sezonie, a kiedy to będą robić – wolna wola. Żadnymi zasadami ani wiedzą się nie kierują.

       • 14 września 2018 o 19:25

        Masz rację. Drzewa raz czy dwa przycięli tak mocno, że zostały same pniaki. Starzy wyjadacze nieraz przychodzą z młodzieżą, która musi grabić i zamiatać. Może to praktykanci albo rodzina.

        • 14 września 2018 o 19:45

         Tak się przycina drzewa, gdy komuś przeszkadzają. Pozwolenie na wycięcie niełatwo uzyskać, a w ten sposób problem sam się rozwiąże. Za rok-dwa komisja orzeknie, że drzewo już jest martwe i można je usunąć.

         • 19 września 2018 o 15:42

          Chyba kiedyś pisałam, że sąsiadce z parteru przeszkadzają drzewa, bo zasłaniają jej światło dzienne od północnego-wschodu. O dziwo drzewa poradziły sobie bardzo szybko. Wiosną gołe pniaki sięgały ledwo do wysokości mojego balkonu, a teraz gałęzie klonowe wyrosły ponad okna, a lipowe powyżej balustrady balkonowej. Żal mi strasznie tych drzew, bo nie mogą naturalnie rozwijać się. Posadzono je bez pomyślunku na niewielkiej przestrzeni, blisko siebie i zaledwie 6-7m od budynku!

          • 21 września 2018 o 9:57

           Drzewa były małe jak je sadzono, kto by się spodziewał, że kiedyś duże urosną. ;)
           Fajnie, że jednak sobie radzą, choć to takie radzenie zastępcze.

 2. 21 września 2018 o 18:03

  Kupiono pewnie najtańsze sadzonki najbardziej popularnych drzew. Zresztą 20 lat temu nie były raczej dostępne miniaturowe odmiany. Po mocnym przycięciu najgorzej wygląda kasztanowiec, który rośnie od strony klatki. Ma zupełnie nienaturalny kształt korony.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: