19
Lu
17

rośliny o żółtych kwiatach

bylica boże drzewko

Artemisia abrotanum

Artemisia abrotanum

Przez co najmniej kilka lat widywałam tę roślinę przed jednym z okolicznych sklepów. Wyrastała bujnym gąszczem na małym kawałku wolnej ziemi, co sprawiało całkiem przyjemne wrażenie. Przy tym wydawało się, że zawsze wygląda tak samo i nigdy nie zakwita. Czy posiano ją tam specjalnie? Być może, bo jest to gatunek uprawiany. Jednak rok temu czyjś gust się zmienił. Ziemię obficie posypano kamieniami i już teraz jest porządek, nic nie ma szans tam wyrosnąć.
Kilkadziesiąt metrów dalej wzdłuż bloku ciągnie się rabatka. Latem przy okalającym ją murku dostrzegłam coś znajomego. Tak, to ta sama roślina, która rosła pod sklepem! Nigdy przedtem nie zauważyłam, żeby kwitła, a tym razem postanowiłam trzymać rękę na pulsie. I wreszcie na początku września coś jakby zaczęło się dziać.
Jednak na rozwój akcji musiałam czekać jeszcze ponad dwa tygodnie. Wtedy nareszcie pojawiły się kwiatki. Żółte, w malutkich, 2-3-milimetrowych koszyczkach. Nic dziwnego, że w poprzednich latach umykały moim oczom. Trzeba spojrzeć na roślinę naprawdę z bliska, żeby je ujrzeć:

Artemisia abrotanum

Artemisia abrotanum

Artemisia abrotanum

Boże drzewko podobno w naszym klimacie nie wydaje owoców (i nasion), bo zakwita zbyt późno. Jednak chyba czasem mu się udaje, bo jak inaczej wytłumaczyć to, że dało radę się rozsiać?

  • nazwa polska: bylica boże drzewko
  • nazwa łacińska: Artemisia abrotanum
  • rodzina: astrowate – Asteraceae
  • data zrobienia zdjęć: 7.09 i 25.09.2016
  • miejsce: Nowe Miasto

galeria – żółte »

Reklamy

5 Responses to “rośliny o żółtych kwiatach”


  1. 21 lutego 2017 o 16:16

    Na Twoich zdjęcia wygląda pewnie lepiej niż w realu ;) Kwiatki bardzo ciekawe :) Na necie podano, że liście ładnie pachną i są surowcem zielarskim.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: