24
Kwi
16

błonkówki

– grzebaczowate –

Crabronidae

Crabronidae

Crabronidae

Crabronidae

Kolejna wiosenna zdobycz z kościelnego muru. Małe, czarne stworzonko ze sporą główką i wielkimi oczami. W cieplejszej porze roku na takiego malucha zapewne nie zwróciłabym uwagi.
EDIT 2.05.2016: Za pomoc w oznaczeniu rodziny bardzo dziękuję Avidalowi. Według jego opinii ten grzebacz może należeć do jednego z trzech rodzajów: Passaloecus, Didonotus lub Pemphredon.

 • nazwa polska: ?
 • nazwa łacińska: ?
 • rodzina: grzebaczowate – Crabronidae
 • data zrobienia zdjęć: 15.04.2016
 • miejsce: okolice Starego Miasta

galeria – błonkówki »
galeria – mieszkańcy »

Reklamy

4 Responses to “błonkówki”


 1. 24 kwietnia 2016 o 22:46

  Ewidentnie coś z Crabronidae. Mały, czarny, z kwietnia – jest kilka możliwości. Rodzaje Psen i Psenulus bym odrzucił. mają dłuższe styliki. Może Didonotus, albo jakiś mały Pemphredon? Szkoda, że nie widać użyłkowania. W każdym razie ciekawa obserwacja. Chciałbym znaleźć jakiegoś grzebacza tak wcześnie w sezonie.

  • 25 kwietnia 2016 o 17:52

   Skoro obserwacja ciekawa, to się bardzo cieszę. Nie wiedziałam, że o tej porze to rzadkość. Ale byłam pewna, że potrafisz coś o stworzonku powiedzieć, dzięki wielkie.
   Mam jedno nieudane ujęcie, na którym trochę widać użyłkowanie, może uda Ci się coś tam dostrzec. Zdjęcie jest duże, ma ponad 1500px w szerokości, tu pewnie ukaże się zmniejszone, więc je zapisz, żeby obejrzeć. Uprzedzam, że jest surowe i potwornie zaszumione:

   PS po obejrzeniu: A nie, okazuje się, że wystarczy kliknąć i już widać oryginalny rozmiar.

 2. 25 kwietnia 2016 o 21:55

  Jako ciekawostkę napiszę, że przejrzałem pod kątem daty pojawu Blanokridli Ceske republiky i z kwietnia właściwie nie podają żadnego gatunku pasującego do Twojego. Z maja jest ich już trochę; może to jakiś wcześniak sezonowy. Na fotce trochę widać, ale jak dla mnie to za mało – nie mogę np. dojrzeć kształtu komórki Cu2. Tu potrzebny ktoś, kto łowi grzebacze i ma doświadczenie, co tak wcześnie tak małego ( domyślam się , ze rozmairy w granicach 5 mm, lub mniej ) może latać. Jak dla mnie głównymi podejrzanymi są gatunki z rodzaju Passaloecus/Didonotus/Pemphredon.

  • 30 kwietnia 2016 o 18:33

   W mieście zawsze cieplej (a maluch latał w okolicy wyjątkowo zurbanizowanej), więc przyroda wcześniej się budzi, może to ten powód? Dzięki wielkie za starania. :) Szkoda, że zdjęcie nie pomogło, to była pionowa ściana na bardzo niewygodnej wysokości, robaczek ruchliwy, no i nie dałam rady fotnąć go od górnej strony. Rozmiar raczej mniej niż 5mm.
   Stawiałabym na Pemphredona ze względu na taką ogólną kanciastość głowy. Ale Didonotusa nie widziałam, jest okropnie tajemniczy, ani jednego zdjęcia nie znalazłam w guglu.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: