26
Paźdź
14

rośliny o żółtych kwiatach

słonecznik bulwiasty, topinambur

Helianthus tuberosus

Helianthus tuberosus

Helianthus tuberosus

Helianthus tuberosus

Helianthus tuberosus

Po długim spacerze wracałam z lasu. Zajęłam miejsce przy oknie, by w czasie jazdy obserwować okolicę. Po paruset metrach autobus skręcił, zaraz za zakrętem był przystanek. Mój wzrok padł na rozległe chwastowisko przy remontowanej Trasie AK… ooo, a co to takiego?! Starsza pani, która siedziała obok, chyba nie była zadowolona z tempa, w jakim przez jej nogi przepchnęłam się do wyjścia.
Tym, co z daleka rzuciło mi się w oczy, były wielkie, 3-metrowe rośliny o zółtych kwiatach, rosnące na skraju pola. Zbliżając się do nich, nie miałam nawet śladu koncepcji, czym mogą być. Jednak gdy się bliżej przyjrzałam i pogrzebałam w pamięci, wyszło mi, że to nic innego tylko topinambur. A byłam przekonana, że nigdy go nie spotkam…

 • nazwa polska: słonecznik bulwiasty, topinambur
 • nazwa łacińska: Helianthus tuberosus
 • rodzina: astrowate – Asteraceae
 • data zrobienia zdjęć: 11.10.2014
 • miejsce: okolice Lasku Bielańskiego

galeria – żółte »

Reklamy

12 Responses to “rośliny o żółtych kwiatach”


 1. 1 Renata Kwinta
  26 października 2014 o 17:51

  Oj, coraz częściej będziemy go spotykać – to jedna z roślin inwazyjnych. Wystarczy jeden posiadacz ogródka z topinamburowym szpalerem i cał okolica będzie nim porośnięta.

  • 26 października 2014 o 18:44

   Ładny jest, w gruncie rzeczy nie mam nic przeciwko.
   A w mieście, jak tylko zacznie rosnąć, to i tak go raz dwa wykoszą.

   • 3 Renata Kwinta
    31 października 2014 o 20:56

    Tak więc z rzadka przydadzą się ci namolni kosiarze…

    • 1 listopada 2014 o 18:35

     Wcale tak nie uważam, tylko stwierdziłam fakt. ;)
     Jak dla mnie, topinambury mogą sobie rosnąć ile tylko chcą.

     • 5 Renata Kwinta
      1 listopada 2014 o 20:23

      No, właśnie o to chodzi, że nie powinny… :)

      • 2 listopada 2014 o 17:37

       Wiesz, to jest trochę tak jak z inwazją Harmonii axyridis. Większość ludzi uważa, że biedronka to biedronka, ta czy inna u nas żyje, żadna różnica. Dla mnie to też żadna różnica – topinambur czy mniszki i stokrotki. Wiele roślin skądś do nas przywędrowało. Gdyby tak głębiej (czyli dalej w czasie) poszukać, to pewnie połowa z nich była kiedyś gatunkami inwazyjnymi. Cóż, taki jest świat przyrody, nie zna granic ni kordonów, a walka z nim jest raczej skazana na niepowodzenie.

       • 7 Renata Kwinta
        3 listopada 2014 o 13:17

        Akurat przykład mniszka jest dobry, bo to roślina obcego pochodzenia, ale nieinwazyjna. A trochę mi smutno, że jest Ci wszytko jedno w kwestii roślin inwazyjnych, biorąc pod uwagę wartość i zawartość Twojego blogu. I nie zgadzam się, że „połowa z nich była kiedyś gatunkami inwazyjnymi”. Otóż nie – to wina człowieka. Rozwój możliwości podróżowania, brak wyobraźni i swego rodzaju chciwość spowodowały masowy napływ gatunków obcych, a część z nich stała się inwazyjna. I jeśli wszyscy powiemy „wszystko mi jedno” i będziemy a) sprowadzać, a) uprawiać, c) udawać, że nie ma problemu – będzie bardzo źle. Już jest źle – nawłoć pokrywa wszelkie ugory, kolczurka z rdestrowcem panoszą się nad rzekami zagłuszając inne gatunki, a barszcz Sosnowskiego? Też bez różnicy? Dla mnie nie.

        • 8 listopada 2014 o 17:21

         Chyba nieco zbyt szeroko potraktowałaś moją poprzednią wypowiedź. Mówiłam tylko o walce z tym, co już się zasiało i rośnie, nie o walce z przyczynami tego zasiewu. Tę drugą walkę jak najbardziej popieram, szczególnie jeśli przyczyny stoją po stronie człowieka. Popieram również walkę z roślinami niebezpiecznymi dla ludzi (jak wspomniany przez Ciebie barszcz Sosnowskiego).
         A co do mniszka, w sensie naukowym może nie być inwazyjny, ale w rozumieniu potocznym jest, jak najbardziej. Z miejskich trawników (na spółkę ze stokrotkami) wypiera wszystkie inne gatunki, a na działkach to ponoć prawdziwa plaga, nie do opanowania.

 2. 27 października 2014 o 8:51

  Gratuluję spotkania! :) Na mojej osiedlowej łące też rośnie, ale już przekwitł.
  Mogę założyć się, że miejscy kosiarze nie są w stanie go zniszczyć. Roślina wytwarza sznurkowate, białawe rozłogi podziemne osiągające maksymalnie do nieco ponad 1,2 m długości. Na ich końcach powstają podziemne bulwy pędowe. Mają one kształt elipsoidalny lub gruszkowaty. Jedna roślina wytwarza do kilkudziesięciu bulw o różnej wielkości – ich grubość wynosi od 3 do 6 cm a długość do ok. 7–10 cm. Mają one oryginalny smak i są wartościowym warzywem, zwłaszcza w diecie cukrzycowej. W ostatnich latach gatunek ten przykuwa uwagę naukowców jako roślina użytkowa o potencjalnie dużym znaczeniu. Cechuje się niewielkimi wymaganiami, rośnie w bardzo różnych warunkach. Ze względu na łatwość, z jaką odrasta z organów podziemnych, skutecznie się rozprzestrzenia i dziczeje z upraw. http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82onecznik_bulwiasty

  • 27 października 2014 o 17:38

   Dzięki. :) Wiadomo, zniszczyć tak do zera nie mogą, ale wystarczy kosić co dwa tygodnie, żeby nigdy porządnie nie urosły i nie zakwitły. Co innego na terenach ruderalnych, tam topinambury mają pole do popisu i faktycznie mogą szybko się rozprzestrzenić.

 3. 28 października 2014 o 11:42

  Fajny taki las kwiatów, bo 3 metrowe kwiaty to już prawie las ;-)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


Wprowadź swój adres mailowy, aby dostawać informacje o nowych wpisach na Chwastowisku:

Reklamy

%d blogerów lubi to: