29
Kwi
12

Park Moczydło i okolice

Park Moczydło położony jest w dzielnicy Wola, pomiędzy ulicami Górczewską i Czorsztyńską. Trudno uwierzyć, że jeszcze na początku lat 60. dwudziestego wieku rozciągały się tu nieużytki, zrujnowane zabudowania i liczne glinianki. Władza ludowa poderwała wówczas naród do czynu społecznego – uczniowie wolskich szkół i pracownicy okolicznych zakładów w wolnych chwilach zmienili zaniedbany teren w miejsce wypoczynku klasy robotniczej. Tak przynajmniej głosi oficjalna wersja historii.

Park Moczydło

Gdy wchodzimy tam od strony ulicy Górczewskiej, nic nie zapowiada dalszych atrakcji. Ot, zwyczajny park, z wielkim trawnikiem i żywopłotami uformowanymi z krzewów tawuły i forsycji. Jednak po paru minutach marszu teren robi się bardziej urozmaicony i przed oczami otwierają się zupełnie inne widoki.

Park Moczydło

Park Moczydło

Park Moczydło

Widoczne na zdjęciach stawy to byłe glinianki. Niegdyś miejsca wydobywania gliny, dziś raj dla licznych ptaków, a i przyjemne miejsce spacerów dla ludzi.
Po wschodniej stronie parku znajduje się spore wzniesienie, zwane Górką Moczydłowską. Niegdyś działał tu nawet wyciąg narciarski. Podobno usypane zostało w trakcie prac porządkowych, a może zaczęło się to i wcześniej, w czasie powojennego odgruzowywania Warszawy.

Park Moczydło

Na szczyt prowadzą długie i strome schody, dawno nie remontowane, z czego skwapliwie korzysta roślinność, na czele z mniszkiem lekarskim. Ponoć z góry widać kawał Warszawy… tym razem nie próbowałam wchodzić, ale może kiedyś.

Park Moczydło

Na północ od parku też jest ciekawie. Rozciąga się tu kameralne osiedle niskich budynków. Zatopionych w zieleni, otoczonych licznymi ogródkami, gdzie tulipany wychylają swe główki zza płotów…

Park Moczydło

 • data zrobienia zdjęć: 27.04.2012
 • lokalizacja: ..:: TUTAJ ::..

galeria – miejsca »


12 Responses to “Park Moczydło i okolice”


 1. 1 fotoart1
  1 Maj 2012 o 21:23

  Och, jakie wspaniałe miejsce!:) Przypomina mi trochę bydgoską Dolinę Pięciu Stawów. Zakątek na drugim zdjęciu jest bardzo podobny do stawu koło Castoramy. Park moczydło wydaje się jednak rozleglejszy. Fajną ma nazwę ;)

  • 1 Maj 2012 o 21:56

   Aha, jest śliczne. I pomyśleć, że byłam tam po raz pierwszy. :)
   Hmm, Dolina 5 Stawów wydaje mi się jednak ciekawiej urządzona, tu jest tak bardziej zwyczajnie. To, co najfajniejsze na Moczydle (poza wodą) to ta urozmaicona rzeźba terenu – górki, dołki, górki, dołki… ;)

 2. 3 fotoart1
  3 Maj 2012 o 9:53

  Ja też nie znam wszystkich bydgoskich zakątków spacerowych. Nigdy nie byłam np. nad Wisłą w Starym Fordonie.
  Rzeczywiście rzeźba terenu wygląda bardzo ciekawie. W bydgoskiej Dolinie Stawów nie ma zbyt dużej różnicy poziomu terenu. W sumie jest tylko jedno trawiaste niewielkie wzniesienie, na którym często opalają się ludzie.
  A w parku moczydło ile jest stawów?

  • 3 Maj 2012 o 10:41

   Może jeszcze kiedyś Ci się trafi i tam pojedziesz. :) W Warszawie jest tyle tego, że nie odwiedziłam chyba nawet połowy. Moczydło wzięło się stąd, że zmieniłam pracę i teraz codziennie bywam w tamtych okolicach, zupełnie dla mnie nowych.
   Stawy są cztery. Pierwszy widać na drugim zdjęciu (zrobionym z dość stromego zbocza, co chyba niezbyt wyraziście wyszło), na kolejnym drugi i trzeci (połączone przepustem z mostkiem), a czwarty jest malutki. Jak spojrzysz na widok górki (ten na piątym zdjęciu), zobaczysz groblę z ludźmi, a z tyłu za nimi krzaki. I własnie miedzy groblą a krzakami jest ten stawek. :)
   Jak następnym razem będziesz w Warszawie, zapraszam na Moczydło. Dojazd tam z okolic Placu Bankowego jest bardzo dobry i szybki. :)

 3. 5 fotoart1
  4 Maj 2012 o 22:02

  Dziękuję serdecznie za informację :)
  Zaraz zapiszę sobie tę nazwę w kajeciku podróżniczym :) Chętnie zajrzałabym tam kiedyś :)

 4. 13 lipca 2013 o 21:26

  Ciekawe miejsce, bardzo urozmaicony park, chętnie go odwiedzę jak znajdę chwilkę wolnego czasu.
  Pozdrawiam

 5. 9 lelek
  20 października 2013 o 10:02

  Park Moczydło zwany „glinkami”, przez starych mieszkanców. Dawniej funkcjonowały tam rowery wodne jak i wyciąg narciarski TKKF. z wypożyczalnią nart i sanek. Z jednej opowieści pamiętam jak to kilku panów załozyło się o wódkę miałem wtedy 8lat czyli lata 1978. Każdy z nich kupił butelkę i wrzucił do wody kto wyłowi to jego nikt z nich nie znalazł ani jednej butelki. Kolejna opowieść to, że w jednym ze stawów pod górką jest zatopoiny wóz pancerny ale tego nikt nie potwierdził. Kapile w stawach są bardzo niebezpieczne a to ze wzgłędów na wyrobiska gliny jak nazwa wskazuję gdzie znajudują się podobno bardzo głębokie studnie. Pozdrawiam wszystkich ze szkoły 161 i pamiętających dyrektora „wąchala”

 6. 11 Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska
  28 listopada 2013 o 22:02

  8 grudnia będziemy przeprowadzali podwodny rekonesans Glinianki w Parku Moczydło. Według informacji z wydz. ochrony środowiska ma zaledwie 3,5 metra głębokości. Sprawdzimy. Zapraszamy na naszą stronę http://www.gepn.pl i naszego facebooka http://www.facebook.com/gepn.polska – można znaleźć zdjęcia z innych warszawskich akwenów :-)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


%d blogerów lubi to: